Foto
1 år sen
En av de största värvningarna inför 2023 var Kalmar FFs Oliver Berg. En eftertraktad spelare som var en av Allsvenskans bästa under 2022 och förväntningarna blev därefter. Att utfallet inte blev som många hoppats på råder det inga tvivel om men var det så svagt som många kände? Borde Berg ha fått en bättre utdelning utifrån chanserna som skapades? Vi tar en titt!
Norrmannen kom ifrån en säsong i Kalmar där han stod för 9 mål och 8 assist på de 29 spelade matcherna och spelade allt som oftast i en framskjuten offensiv roll. I den blårandiga tröjan fick han snabbt en roll som central anfallare men gjorde även ett flertal matcher som den offensiva spetsen på mittfältet.
Poängproduktionen Nog borde utdelningen kunnat bli minst lika bra med de förutsättningarna men utfallet blev inte fullt så bra. Ett poängsnitt på 0,58 per match i Kalmar sjönk till 0,42 poäng per match under våren och sommaren 2023. Summerar man poängproduktionen med de 6 matcherna han spelade i Malmö FF ser vi att antalet assist hamnar på 8 stycken, precis samma antal som under 2022.
Antalet fullträffar halverades däremot nästintill från 9 i Kalmar till 5 stycken under 2023 varav 3 st i Djurgården. Motsvarade utdelningen hans förväntade antal mål sett till chanserna han skapade? Svaret är enkelt, nej han borde ha noterats för några till. xG (som betyder förväntade mål utifrån de chanserna han hade) ligger på 7,55 över hela säsongen och hans 5 gjorda mål visar att det "borde" ha blivit 2-3 mål till.
Skillnaden mellan tiden i Djurgården och Malmö FF Att de målen skulle ha kommit i den blårandiga tröjan och inte den himmelsblå är även det tydligt då han förväntades göra 0,9 mål under de sex matcherna i Malmö men med facit i hand står det två mål i hans statistik. Det innebär att han förväntades göra 6,65 mål i blårandigt men enbart lyckades med hälften.
Framförallt sticker hemmamatchen mot IFK Göteborg ut där han gick mållös trots att xG (1,63) visar att han, med lite flyt, kunde ha blivit tvåmålsskytt.
Som man kan se på hans spider så har det inte alls stämt under året utan tvärtom har den förväntade stjärnan presterat som en genomsnittlig allsvensk offensiv spelare.
Sticker hans siffror ut positivt i någon kategori? Ja, han slog fler nyckelpassningar- , avslutade fler gånger- och hade fler bollberöringar i straffområdet än genomsnittet. Kvalitén på aktionerna och utfallet blev dock inte alls vad det borde.
Summering Jag kan tycka att det man såg med blotta ögat bekräftas av statistiken. Det var en spelare som ville mycket och var involverad i mycket men det stämde helt enkelt inte, åtminstone inte i huvudstaden. I Malmö blev bra utdelning en annan (fem poäng på sex matcher) innan han skadade knäet och missade slutomgångarna.
Ser man till hur vi presterade med och utan Oliver Berg så skiljer det inte så mycket. Vi skapade likvärdiga siffror sett till skapade chanser, förväntade mål och poängskörd. Hur det hade sett ut om han spelade hos oss året ut kan man bara spekulera i men det var nog det bästa för alla parter att den stora stenen i skon fick lämna.