”Allt blir bättre när jag spelar inför publik”. | Djurgårdsfamiljen
Elias Olsson
”Allt blir bättre när jag spelar inför publik”.
Olle DIF Eriksson
ungefär fyra år sen
DIF-spelarna om förväntningarna inför matchen mot Örebro SK, att få spela inför publik och favoritramsan/sången.
På måndag drar Allsvenskan igång igen efter EM-uppehållet. Djurgården ligger som bekant i toppen tillsammans med Malmö FF (som har tre poäng mer med en match mer spelad) och har en serieledning att slå vakt om.
Lite drygt 7 000 säsongskortsinnehavare kommer att få se matchen på plats vilket förhoppningsvis innebär sång, känslor och en härlig inramning.
Djurgårdsfamiljen frågade DIF-spelarna följande:
1. Hur går tankarna inför Örebro hemma på måndag?
2. Är det någon skillnad att spela inför tusentals Djurgårdare istället för på en pandemi-tom arena?
3. Vilken sång eller ramsa ser du mest fram emot att höra?
Hampus Finndell:
– Det är jättekul att det drar igång igen och extra kul att det blir inför publik. Senast mot Degerfors var jag tvungen att kliva av i första halvlek vilket var olyckligt. Men jag är ok och redo för match. Vår form under sommaruppehållet har varit stigande. Träningsmatchen senast var ett steg framåt i jämförelse med matchen mot Kalmar. Vi ska växla upp nu när Allsvenskan börjar igen.
– Det är som natt och dag. Allt blir bättre när jag spelar inför publik, självförtroendet ökar och man kickar igång så fort man kliver in på arenan. Man orkar springa mer, kämpa mer och så vidare.
– Den där entrélåten (Sjung för gamla Djurgården reds anm.) är fin.
Elliot Käck:
– Det ska bli kul att spela tävlingsmatch igen nu när Allsvenskan drar igång. Vi ska göra allt för att ta tre poäng, fortsätta vinna matcher och vara med i toppen.
– Stor skillnad. Det är som dag och natt. Vi är oerhört glada att få spela inför världens bästa supportrar igen!
– Jag ser fram emot alla ramsor och sånger. Det har man saknat.
Hjalmar Ekdal:
– Jag har goda förväntningar. Vi spelade mot dem på försäsongen och gjorde en bra match där vi vann med 4-0, så jag hoppas att vi kan leverera på samma sätt den här matchen. Men det är alltid tufft att komma tillbaka efter ett sommaruppehåll, så det blir ingen underskattning.
– Ja självklart. Alla fans stöttar oss och ger oss spelare adrenalin och motivation att prestera. Det blir en helt annan upplevelse. Som man längtat.
–”Alltid oavsett….”
Kalle Holmberg:
– Förväntningarna inför Örebro hemma är stora. Äntligen drar det igång igen och vi ska se till att vara med från början.
– Så klart att det är skillnad att spela på en tom arena än med tusentals på läktaren. Vi alla har saknat att spela inför publiken igen. Det ska bli fantastiskt kul och vi ser fram emot det.